CEENBoT™ Robotics Showcase 2016Nebraska Robotics Expo 2016 Event

Place: Strategic Air and Space Museum (I-80, Exit 426, Ashland, NE)
Date: Saturday, February 20, 2016
Time: 8:00am - 5:00pm (Opening Ceremony at 8:30am)

Showcase Registration for SPIRIT Teachers:

General Showcase Information:

Documentation / Presentation Information:

Event Descriptions:

Sponsorship:

Autonomous Programming Installation and User Guides:


2016 Showcase Awards - Congratulations!

Ball Course (Pac-Bot)

Elementary Division
   1st Place - Whitetail #2 from Whitetail Creek Elementary
   2nd Place - Caher's Design and Drive from Willa Cather

Middle School Division
   1st Place - Tech Support from Millard North MS
   2nd Place - Quails 5 from Anderson Grove

High School Division
   1st Place - York Black from York HS
   2nd Place - Blue Jays I from Guardian Angels CC


Driving Arena (Hungry Hungry CEENBoTs)

Elementary Division
   1st Place - PC Bots from Pine Creek
   2nd Place - WaWa Clan from Oakdale Elementary

Middle School Division
   1st Place - No Returns from Mission Middle
   2nd Place - Pivot Point from Christ the King

High School Division
   1st Place - York Gold from York HS
   2nd Place - Cougar Cowpokes from Gross Catholic HS


Navigational Course (Robot Operation)

Elementary Division
   1st Place - Whitetail #3 from Whitetail Creek Elementary
   2nd Place - Innovators Team A from Barber 4-H Club

Middle School Division
   1st Place - Robobears from Blair MS
   2nd Place - Pizza Bears from Christ the King

High School Division
   1st Place - York Gold from York HS
   2nd Place - York Blue from York HS


Autonomous Course (Hopscotch)

Elementary Division
   1st Place - STEM Stars from Willa Cather
   2nd Place - Rockin' Programmers from Willa Cather

Middle School Division
   1st Place - No Returns from Mission
   2nd Place - Blue Boxers from Mission

High School Division
   1st Place - Blue Jays 1 from Guardian Angels CC
   2nd Place - Thunderbot Alpha from Bellevue West


Student Presentations

Elementary Division
   1st Place - Team Perry from SJS/Hartman
   2nd Place - Whitetail Creek #5 from Whitetail Creek Elementary

Middle School Division
   1st Place - Enter Team Name Here from Millard North MS
   2nd Place - n/a

High School Division
   1st Place - Enlightened Luddites from Marian
   2nd Place - Cougar Cowpokes from Gross Catholic HS


Engineering Documentation

Elementary Division
   1st Place - Team Perry from SJS/Hartman
   2nd Place - n/a

Middle School Division
   1st Place - Team 3B^2 from Davis MS
   2nd Place - Krishna R. from Millard North

High School Division
   1st Place - Aqua Phoenix from Marian
   2nd Place - Academy A from Academy Science


2016 SPIRIT Showcase Results

View the SPIRIT Robotics Showcase award winners.


CEENBoT™ Showcase Information:

Coordinator:
Alisa Gilmore
agilmore2@unl.edu

Registration Deadline:
Friday, December 11, 2015



NRE logo

CRS logo

NElovesPS video